fbpx

Rovaniemi to oficjalne miasto Świętego Mikołaja. Położone na północy Finlandii, w miejscu gdzie przebiega koło podbiegunowe. O naszej wizycie u Świętego Mikołaja przeczytasz tu a o naszej zimowej podróży po Laponii tu.

Jak się dostać do Rovaniemi?

Z Polski samolotem

Nie widziałam lotów bezpośrednich, ale opcji jest na pewno kilkanaście. Zależy też z jakiego miasta się leci. Z Warszawy najłatwiej Finnairem z przesiadką w Helsinkach. Można tez szukać przez Oslo (Norwegian) lub Sztokholm (SAS). Niektórzy latają do Turku w Finlandii i stamtąd do Rovaniemi. Nasza wizyta w Rovaniemi była częścią wyprawy do szwedzkiej Laponii więc z Wrocławia lecieliśmy LOT-em do Warszawy, a stamtąd liniami SAS do Lulea na północy Szwecji. O naszej wyprawie możesz przeczytać tu.  Ja zawsze wyszukuję najtańszych lotów za pomocą wyszukiwarek, ale sprawdzam też na stronach internetowych linii lotniczych najbardziej reprezentatywnych dla danego regionu.

Pociągiem z Helsinek

Z Helsinek ( a także wielu innych miast Finlandii) można się dostać pociągiem. Podróż zajmuje około 8 godzin, można też wybrać opcję nocną, trwa nieco dłużej.

Godziny odjazdów i ceny biletów można sprawdzić tutaj:

https://www.vr.fi/cs/vr/en/frontpage

Autobus

Nie ma bezpośredniego połączenia, ale to najtańsza opcja. Z przesiadką trwa około 13 godzin i najtańsze bilety zaczynają się od 35 Euro.

Tutaj jest wyszukiwarka połączeń autobusowych:

https://www.busradar.com/coach/helsinki/rovaniemi/

Atrakcje w Rovaniemi

Niewątpliwie większość ludzi przyjeżdża tutaj dla Świętego Mikołaja. Wioska znajduje się jakieś 8 km za miastem i dwie główne atrakcje związane z wizytą u Świętego Mikołaja to Wioska Świętego Mikołaja oraz park rozrywki Santa Park. Jeśli jesteście bez własnego samochodu, można się do nich dostać również autobusem, który odjeżdża z miasta.

Santa’s Express bus: timetable 12.8. – 27.10.2018

Local bus number 8: timetable (8.8.2018 – 2.6.2019) 

A co jeszcze można zobaczyć w Rovaniemi?

  1. To nowoczesne muzeum nauki z dużą ekspozycja poświęconą historii Saamów. Zadowoleni powinni być tez miłośnicy architektury, gdyż częścią budynku jest wielka szklana i imponująca kopuła. Robi wrażenie! W Muzeum jest też bardzo dużo na temat koła podbiegunowego, zorzy polarnej a nawet w jednym z pomieszczeń są bardzo przyjemne materace z poduchami(!), na których można się położyć i pogapić w sufit z wyświetlanym pokazem zorzy polarnej. I choć sam pokaz zorzy aż takiego wrażenia na mnie nie zrobił, to już 5 minut leżenia i nicnierobienia, na pewno tak! Do tego muzeum jest dość interaktywne więc raj dla dzieci! Można dotykać, kręcić, maczać, wciskać i kolorować.

https://www.arktikum.fi/en/home.html

 

 

  1. Muzeum Sztuki Korundi

Znowu imponująca architektura budynku i piękne zbiory , zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę, że Rovaniemi liczy niewiele więcej niż 60 000 mieszkańców. Olbrzymim zaskoczeniem była pokaźna wystawa polskiego, nie żyjącego już grafika Janusza Grabiańskiego. Kto czytał „Cudowną podróż” Selmy Lagerlöf? Otóż wszystkie ilustracje do tej książki namalował właśnie ten polski artysta. A na wystawie były książki z jego ilustracjami oraz makiety znaczków pocztowych i liczne rysunki. Nie spodziewałam się znaleźć tutaj takiej pięknej wystawy! Bardzo spodobały mi się również dzieła na wystawie poświęconej sztuce z Alaski. Absolutnie piękne projekty! Dość bogato reprezentowana jest również sztuka artystów ze Skandynawii. W Korundi odbywają się też różne wydarzenia artystyczne więc warto odwiedzić stronę muzeum, by sprawdzić co akurat się w nim dzieje ciekawego.

https://www.korundi.fi/en/Rovaniemi-Art-Museum

 

 

  1. Ounasvaara w Rovaniemi to kompleks aż sześciu skoczni narciarskich, gęsta siatka cudownych tras do biegówek, parę wyciągów narciarskich i hotel z tarasem widokowym na to wszystko. Ostatnie chwile przed wyjazdem spędziliśmy tutaj, zjeżdżając na dupnikach i przemierzając lasy pełne śniegu, by zatrzymać jak najdłużej to cudowne poczucie zimy. Stąd pochodzi fiński skoczek narciarski Harri Olli, ale niestety nie spotkaliśmy? Za to zimy było pod dostatkiem i jeszcze długo będę trzymać w pamięci absolutną ciszę i biel wszystkiego wokół, gdy tak sobie spacerowaliśmy wysoko na górze.

Polecam do jazd na nartach, sankach i dupnikach z dziećmi oraz koniecznie taras widokowy z hotelu. Latem by napić się czegoś i popatrzeć na Rovaniemi z góry, a zimą by tylko popatrzeć na panoramę wokół?

 

 

  1. Rovaniemi to też miasto niezliczonej ilości atrakcji takich jak: psie zaprzęgi, przejażdżki skuterami śnieżnymi, zorganizowane wyjazdy za miasto w celu zobaczenia zorzy polarnej, snowshoes tour czyli wycieczki po śniegu w specjalnych butach (rakietach śnieżnych), spotkania ze reniferami, przejażdżki z reniferami, jazdy na koniach, ice fishing czyli łowienie ryb w przerębli, wycieczki fotograficzne z przewodnikiem, sauna fińska, a nawet „ice floating with Aurora Borealis” czyli ubiera się specjalny kostium i wskakuje do zimnej wody, która unosi człowieka niczym w stanie nieważkości? Tych atrakcji i ich wariantów jest tak dużo, że nie sposób ich wszystkich wymienić. Można się na nie zapisać w Wiosce Świętego Mikołaja, jak również w samym mieście jest bardzo dużo firm specjalizujących się w ich organizacji. Różnią się ceną, pakietami, długością poszczególnych wariantów itp.

Ich zestawienie można znaleźć poniżej, każda atrakcja jest organizowana przez wiele różnych firm. Na poniższej stronie jest ich bardzo dobre zestawienie, jak również podane wszystkie firmy organizujące poszczególne wycieczki:

https://www.visitrovaniemi.fi/see-do/activities/

Gdzie spać w Rovaniemi?

Opcji jest bardzo dużo od pięknych designerskich hoteli, po opcje bardziej przyjazne dla portfela. Natomiast najważniejsze jest rezerwowanie jak najwcześniej i dotyczy to zarówno opcji tańszych, jak i droższych. Rovaniemi zwłaszcza zimą jest najbardziej oblegane (szczyt przypada na okres grudnia i połowy stycznia plus jeszcze luty) i wtedy jest też najdrożej.

Opcje bardziej przyjazne dla portfela:

  1. Hostel Cafe Koti – bardzo estetycznie urządzony (w style nomen omen skandynawskim?) i położony w centrum Rovaniemi. Ceny zaczynają się od 27 Euro, ale tak niskie będą dotyczyć łóżka w pokoju wieloosobowym. Są 23 pokoje dwuosobowe oraz pokój rodzinny dla 4 osób a oprócz tego trzy pokoje wieloosobowe (dla 10 osób). Aktualne oferty trzeba zawsze sprawdzić na stronie. W hostelu jest kuchnia, co może być dobra opcją dla tych co chcą sami gotować, jest również sauna fińska.

https://hostelcafekoti.fi/

  1. Dom gościnny Guesthouse Outa. Cena pokoju dwuosobowego jest w okolicach 50 Euro za noc, co jest bardzo dobrą ceną w Rovaniemi. Niestety największe pokoje są trzyosobowe więc przy rodzinie 2+2 trzeba rozważyć opcje dwóch pokoi dwuosobowych.

https://www.guesthouseouta.com/en-gb

  1. Dom gościnny Guesthouse Borealis. To kolejna propozycja typu Bed&Breakfest. Ceny są podane na stronie i zależą jak wszędzie od okresu, ilości osób, długości pobytu. Natomiast są tutaj apartamenty, które mogą pomieścić rodzinę, posiadają własna kuchnie. Natomiast dla wynajmujących pokoje przewidziano wspólną kuchnię do użytku wszystkich osób korzystających z pensjonatu.

http://www.guesthouseborealis.com/en/

  1. Hotel Santa’s Hostel Rudolf. To czterogwiazdkowy hotel, który jest powiązany z Hotelem Santa Claus (droższa opcja) i rezerwacje odbywają się poprzez system rezerwacyjny hotelu Santa Claus. 

http://www.santashotels.fi/en/hotelrudolf

  1. Zawsze warto szukać najlepszych ofert na booking.com lub Airbnb.com. Tutaj wklejam przykładowe oferty tańszych opcji z własnym cateringiem:

http://www.casa-arctica.fi/en/PRICES

http://www.bb-kotitie.com/hinnasto_eng.php

Opcje zakwaterowania ze średniej i najwyższej półki:

  1. Santa’s Hotel Santa Claus – położony w centrum Rovaniemi, ma bardzo dużo pokoi o zróżnicowanym standardzie. Poza pokojami i apartamentami w hotelu w centrum, ten sam hotel oferuje domki typu igloo – z przeszklonymi ścianami i sufitem, z możliwością obserwowania zorzy polarnej (wygląda to fajnie, ale nie wiem jak funkcjonuje w rzeczywistości, gdyż zorze najlepiej widać z dala od miasta, a żeby była widoczna w mieście musi być naprawdę silna) Domki Igloo są położone bliżej Wioski Świętego Mikołaja. Ceny są bardzo zróżnicowane więc trzeba sprawdzić samemu.

https://www.santashotels.fi/en/hotelsantaclaus

  1. Arctic Light Hotel – to bardzo wygodny i pięknie urządzony hotel w centrum miasta. Ma również pokoje i apartamenty o bardzo zróżnicowanym standardzie oraz dobrą restaurację.

http://www.arcticlighthotel.fi/en/hotel/

  1. Lapland Hotels Sky Ounasvaara – położony z dala od miasta, wysoko na górze Ounasvaara. Do Wioski Świętego Mikołaja jest bardzo prosty i szybki dojazd samochodem, około 10 minut. Hotel ma piękny taras widokowy na Rovaniemi i góry, na którym latem można napić się kawy a zima wejść by podziwiać widoki. W hotelu znajduje się tez bardzo dobra restauracja.

https://bit.ly/2H2nzam

  1. Santa Claus Holliday Village – apartamenty, które znajdują się z w bliźniaczych domkach, a wszystko na terenie Wioski Świętego Mikołaja. Maja stronę internetowa nawet po polsku! Można również wykupić pobyt w różnych opcjach gotowych pakietów.

https://www.santaclausholidayvillage.fi/pl/dom/

  1. Snowman Resort – na terenie Wioski Świętego Mikołaja, a konkretniej jeszcze na terenie jednej z atrakcji – Smowman World – znajdują się apartamenty (również o różnym standardzie i wielkości) z bardzo dużymi przeszkleniami. Przy rezerwacji apartamentów poprzez ich własną stronę internetową, bilet do Snowman World ma być zawarty już w cenie.

http://snowmanworld.fi/en/glass-resort#

  1. Villa Aini – duża i przestronna willa położona poza centrum miasta (do centrum spacerem jest 3,6 km. Ma własną kuchnię, saunę, dwie sypialnie, może pomieścić komfortowo 6 osób, a 8 w opcji, że 4 osoby śpią w jednym pokoju na podwójnym łóżku i sofie. Jest telewizor oraz bajki dla dzieci na DVD.

https://www.bedandbreakfast.eu/bed-and-breakfast/rovaniemi/villa-aini/3326630/

  1. Arctic Treehouse Hotel – znajduje się przy Santa Parku, urządzony w nowoczesnym skandynawskim stylu. Jest piękny, ale w okresie zimowym cena za pobyt może trochę zaboleć. Są pokoje i apartamenty, posiadają duże przestronne okna, z tym że część z nich wychodzi na parking przy Santa Parku.

https://arctictreehousehotel.com/

  1. Hotel Nova Skyland to również droższa opcja. Bardzo designerski. Zakwaterowanie w domkach apartamentach na terenie wioski Świętego Mikołaja. Każdy domek jest urządzony w stylu skandynawskim, posiada kominek i saunę oraz living room z bardzo wysokim sufitem. W hotelu jest dobra restauracja.

https://www.novaskyland.com/en/hotel/

Wszystkich ofert zawsze warto poszukać na booking.com lub Airbnb.com lub jeszcze innych portalach, gdyż podane przeze mnie wyżej opcje, to tylko przykładowe propozycje?

A gdzie dobrze zjeść w Rovaniemi?

Tych opcji jest oczywiście sporo. Ja poniżej polecam te, które sprawdziłam sama lub zostały mi polecone przez miejscowych.

Kuchnia lapońska to produkty z lasu. Niezliczone odmiany różnych berries czyli jagód. Latem i jesienią zbiera się borówki, jagody, brusznicę i moje ulubione cloudberries czyli maliny moroszki zwane też nordyckimi. Spotkałam je po raz pierwszy kilka lat temu w szwedzkiej Laponii i nie jestem pewna, czy to właśnie dla ich smaku tutaj nie wracam. Tych jagód jest kilka rodzajów, niektóre do tej pory nie spotkane przeze mnie w Polsce (choć już wiem, ze też rosną), ale czy słyszał ktoś o bażynie? A z niej piłam wino właśnie, dość słodkawe, ale nadal bardzo przyjemne! W kuchni lapońskiej jest też dużo ryb, zwłaszcza łosia, no i oczywiście mięso z renifera. Używa się dużo warzyw, szczególnie korzennych – marchwi, selera, rzepy… Mają tutaj swoja odmianę ziemniaka. Jest większy od naszego i bardziej podłużny. W Rovaniemi spróbowaliśmy  tutejszego specjału deserowego –miękkiego sera, najpierw specjalnie przygotowanego, potem usmażonego, serwowanego z maliną moroszką. Nazywają go skrzypiącym serem ze względu na odgłos jaki wydaje przy jedzeniu? Pyszny jest tez chlebek rieska.

  1. Wingston (Kansankatu 17)

mają doskonałe skrzydełka kurczaka i przyzwoite burgery

  1. Yuca (Rovakatu 21)

Kuchnia meksykańska z lapońskim akcentem – raczej mało miejsca

  1. Kauppayhtiö (Valtkatu 24)

Najlepsze burgery w mieście i pizza z opalanego drewnem pieca. Hipsterski klimat

  1. Restaurant Nili (Valtakatu 20)

Kuchnia lapońska z wyższej półki (rachunek za 4 osoby wyniesie około 200-220 Euro)

  1. Restauracja Wakkanai (Valtakatu 23)

Doskonałe sushi

  1. Roka Street Bistro (Ainonkatu 3)

W stylu amerykańskiego street foodowego bistro. Dobre burgery, frytki  z sera halloumi i pyszne risotto. Rachunek za 4 osoby z deserami w okolicach 100 Euro

  1. Arctic Boulevard (Valtakatu 18)

Restauracja w hotelu Arctic Light Hotel raczej z wyższej półki

  1. Cafe and Bar 21 (Rovakatu 21)

Świetne koktajle zaraz obok restauracji Yuca. Tutaj koniecznie spróbujcie waffles – pysznych wyglądających jak gofry spodów z nadzieniem wytrawnym lub na słodko

  1. Rakas Restaurant and Bar (Tarvantie 3)

Restauracja z panoramicznym widokiem przy parku rozrywki Santa Claus. A w środku kominek opalany  skwierczącym drewnem.

  1. Lapland Hotel Sky Ounasvaara (Juhhannuskalliontie) – restauracja w hotelu połączonym z kompleksem narciarskim, na szczycie góry Ounasvaara.

 

 

Rovaniemi ma bardzo rozbudowana stronę internetową w języku angielskim, gdzie możecie też bardzo dużo poczytać o wszystkich atrakcjach: https://www.visitrovaniemi.fi

Spodobał Ci się wpis? Jeżeli masz ochotę wyjechać na wyprawę przez duże “W” i przeżyć przygodę życia zajrzyj na stronę https://mintadventures.com/wyprawy/  Znajdziesz tam wszystkie aktualne, organizowane przeze mnie wyprawy. Głównie na Kaukaz, do krajów południa Afryki i do Laponii. A opinie o tych wyprawach, są publikowane na stronie na Facebook @MINTAdventures