fbpx

O naszym zimowym wyjeździe do Laponii przeczytasz tu a o wizycie w Wiosce Świętego Mikołaja tu.

Gdzie spać w Laponii?

W Jokkmokk spaliśmy w uroczym hostelu STF Jokkmokk Hostel, który będzie jedną z tańszych, jeśli nie najtańszą opcją w Jokkmokk. Hostel ma pokój rodzinny więc można się zmieścić w czwórkę. Za każdym razem, gdy tam jesteśmy spotykamy fantastycznych ludzi. Zawsze też jest bardzo cicho i czysto. W hostelu jest kuchnia w której można przygotować posiłek, ale można też kupić opcję śniadań. Kiedyś ten hostel prowadziła cudowna Cecylia, ostatnio jak przyjechaliśmy to poznaliśmy nową dzierżawczynię – Caisę. Poza kuchnią nie ma innych wygód, a łazienki są na korytarzu.

https://www.swedishlapland.com/place-story/stf-jokkmokk-hostel/

Laponia Psi zaprzeg wioska swietego mikolaja wyjazd do laponii rovaniemi_000937

Hostele STF to w ogóle jest bardzo dobra opcja dla kieszeni na Szwecję, choć w Laponii jest ich tylko kilka, wszystkie wyszukacie tu:

https://www.swedishtouristassociation.com/discover/?facilities[hostel

Można zatrzymać się w Jokkmokk także w Hotelu Akerlund, też w centrum miasta.  Nigdy w nim nie byłam, choć wysłałam maila z zapytaniem i dostałam odpowiedź dopiero po dobrych paru dniach?Sprawia wrażenie przyjemnego

https://hotelakerlund.se/en/

Laponia Psi zaprzeg wioska swietego mikolaja wyjazd do laponii rovaniemi_000925

jest jeszcze Hotel Jokkmokk tuż nad samym jeziorem, co zwłaszcza latem musi być urocze.

http://www.hoteljokkmokk.se/

a latem polecam camping – można rozbić namiot lub wynająć stugę – małą chatkę. Camping jest nad jeziorem, ma nawet własne podgrzewane  baseny zewnętrzne otwarte w sezonie letnim!

http://arcticcampjokkmokk.se/

Arrenjarka, która od wielu wielu pokoleń pozostaje w rękach rodziny Mannbergów ma do wynajęcia pokoje, chatki mniejsze i większe o standardzie wyższym lub niższym, z saunami lub bez. Leży nad jeziorami, zima można łowić ryby w przerębli, latem z łodki lub z brzegu (pozwolenie wymagane), świetne miejsce zarówno latem, jak i zimą. Zimą za psi zaprzęg zapłaciliśmy 3400 SEK (za naszą całą czwórkę) i drugie tyle samo za skutery śnieżne.

http://www.arrenjarka.se/default.aspx

Laponia Psi zaprzeg wioska swietego mikolaja wyjazd do laponii rovaniemi_001776

Ocieplane namioty do spania ma Lennart Pittja i to jest naprawdę piękne i urocze miejsce. Można u niego wypożyczyć narty lub buty śnieżne (rakiety) , można zima połowić ryby w przerębli a latem to również raj dla miłośników wszelkiej outdoorowej przyjemności. Hitem- zwłaszcza zimą – jest sauna. Niestety namioty nie są tanie, ceny zależą oczywiście od terminu, długości pobytu więc sprawdźcie sami!

http://www.sapminature.com/

Laponia Psi zaprzeg wioska swietego mikolaja wyjazd do laponii rovaniemi_002250

Domki na drzewie czyli TreeHotel w Harads.

To również nie jest najtańsza opcja, każdy domek ma swoją cenę więc trzeba samemu sprawdzić. W ofercie są zawsze pyszne śniadania w budynku pensjonatu Britty, od którego zaczęła się historia TreeHotelu.

http://www.treehotel.se/en/

Jak się ubrać zimą?

Temperatury w Jokkmokk i okolicach mogą spaść do minus 20 stopni w dzień, a w Arranjarce może być jeszcze zimniej. Ponieważ jest wtedy suchy (a nie wilgotno) wierzcie mi, że przy dobrym ubraniu te temperatury są do zniesienia. Przez dzieci również.

Stopy

Dwie pary skarpet – skarpetki cieńsze + dodatkowa na to gruba skarpeta z wełny lub syntetyku, ale nie z bawełny plus jeśli się jest na dworze cały dzień dobrze jest mieć na zmianę, gdyby się miała przemoczyć

Buty zimowe – idealnie gdy są większe o rozmiar, żeby pomieścić dwie skarpety w tym jedną grubą. Z solidną podeszwą, oczywiście ocieplane. Przy dłuższych ekspedycjach zimowych sprawdzają się takie, które dodatkowo są niejako ogumione, ze woda nie wchodzi do środka

Dolna część ciała:

Pierwsza warstwa: najlepiej ciepłe kalesony, bielizna termoaktywna przykrywająca całe nogi, i znowu wełniane lub syntetyczne, ale nie bawełniane

Druga warstwa: wełniane lub polarowe spodnie (zwłaszcza dla dzieci), my pomijaliśmy tę warstwę, choć znowu, gdyby była to zimowa wyprawa taka, że cały dzień jesteśmy na dworze, to byśmy z tego nie rezygnowali

Trzecia warstwa: ocieplane spodnie narciarskie

Górna część ciała:

Pierwsza warstwa: koszulka z długim rękawem/bielizna termoaktywna wełniana lub syntetyczna

Druga warstwa: wełniana lub polarowa bluza (najwygodniej, gdy jest rozpinana)

Trzecia warstwa: ocieplana kurtka

Głowa i ręce:

Ciepła czapka na głowę, idealnie jeśli ma nauszniki, czyli przykrywa uszy

Ręce: mieliśmy dwie pary rękawiczek: wewnętrzne polarowe + zewnętrzne ocieplane (najcieplej jest w jednopalcowych, a nie pięciopalcowych, ale nie zawsze jest to wygodne).

Powodzenia!

Maria Pertek: Z wykształcenia i doświadczenia zawodowego prawniczka; podróżuje od osiemnastego roku życia, a od kilku lat z dziećmi. Miłośniczka wypraw w nieznane, Laponii i kontaktu z naturą. Od niedawna blogerka.