fbpx

Namibia to spełnienie podróżniczych marzeń każdego kto myśli o przygodzie na afrykańskim kontynencie, połączonej z safari wśród dzikich zwierząt. To wyprawa dla całej rodziny, która połączy najpiękniejsze zakątki Namibii z safari wśród dzikich zwierząt w Parku Narodowym Etosha, gdzie będziemy mieć szansę na spotkanie wielkiej piątki afrykańskiej!

Wyprawa jest dla rodzin z dziećmi w szczycie sezonu turystycznego jakim jest sierpień, co wpływa na dostępność miejsc i jej cenę. No, ale kiedy podróżować z dziećmi, jak nie w wakacje? Podróżujemy w oparciu o formułę self-drive, co oznacza, że każda rodzina ma swoje auto 4×4 wraz z pełnym wyposażaniem campingowym (połowę noclegów zaplanowałam w namiotach na dachu auta, a połowę w lodgach/hotelach – dla Waszej rodzinnej wygody). Wyprawa jest z przewodnikiem, którym jestem ja – Maria Pertek (kilka słów o mnie na końcu wpisu) i jest przygotowana bardzo szczegółowo. Podróżujemy wspólnie, ale jednak każdy we własnym aucie. Całą wyprawę zaplanowałam tak, aby Wam pokazać Namibię, taką, jaką sama sama wielokrotnie zobaczyłam i przeżyłam – maksimum atrakcji, ale w tempie dostosowanym do rodzin – by doświadczyć, poczuć, czasem na chwilę się zatrzymać, gdyż Afryka jaką kocham i jaką chcę Wam pokazać to nie tylko piękne krajobrazy i dzikie zwierzęta, ale też rozgwieżdżone niebo, trzask drewna w ognisku, zapach ziemi, odgłos zwierząt i ptaków. Musicie to poczuć!

Plan wyprawy

06.08.2023 (dzień 0) – wylot do Windhoek w Namibii

07.08.2023 (dzień 1) – przylot do Windhoek w Namibii, odpoczynek po podróży oraz kolacja wspólna, tam gdzie będziemy spać (hotel)

08.08.2023 (dzień drugi) – w tym dniu nie tracimy już czasu i rano odbieramy samochody, przechodzimy szkolenie z ich obsługi- nie tylko motoryzacyjnej, ale też wszystkiego co macie na wyposażeniu. Pojedziemy na wspólne zakupy i kupimy żywność na najbliższe dni; po zakupach wyruszamy już w naszą podróż – co prawda na początek bardzo krótką –  w kierunku Przełęczy Spreetshoogt. Zajmie nam to ok. 2,5 godziny jazdy i wczesnym wieczorem rozbijemy się na naszym pierwszym wspólnym kampingu, jeszcze przed przełęczą, by rozpalić sobie ognisko i zjeść pierwszą campingową kolację. Omówimy sobie tez z dziećmi zasady i warunki poruszania się i wszystko na co należy uważać.

09.08.2023 (dzień trzeci)  – w tym dniu wyruszamy po śniadaniu i  krótkiej eksploracji okolicznych szlaków a także  kąpieli w basenie (dla chętnych będzie naturalne oczko wodne by się wykąpać) do Sesriem. Po drodze zjemy szarlotkę w kultowym miejscu w Solitaire (mówią, że najlepsza w całej Afryce, ale niech każdy oceni na miejscu, ja Wam swojego zdania nie zdradzę) . Wczesnym popołudniem zameldujemy się na campingu  w Sesriem i jeszcze tego dnia będziemy podziwiać zachód słońca z wydmy Elim Dune

10.08.2023 (dzień czwarty) – to będzie piękny dzień! Czeka nas bardzo, ale to bardzo  wczesna pobudka, gdyż będziemy chcieli zdążyć wspiąć się na słynną wydmę Dune 45 i podziwiać z niej wschód słońca. Jedni się spakują wcześniej, inni później, w tym dniu kto pierwszy, ten popędzi na wydmę, reszta w swoim tempie (niektórzy ogarniają dzieci szybciej, inni wolniej, a niektórzy mają już samoogarniające się dzieci) dołączy podczas trwającego już wschodu,  jak się na wydmę wdrapie? Spokojnie, nigdzie się nie zgubicie po drodze, nic Wam też w tym miejscu beze mnie nie grozi?  Po porannych przeżyciach ze wstawaniem i wdrapywaniem się na wydmę, pojedziemy już wspólnie do Deadvlei i Sossusvlei. W tym dniu nasz lunch zjemy sobie z widokiem na pustynię. Wracając z Sossusvlei, zwiedzimy jeszcze kanion Sesriem. Uwaga! amatorów wschodów słońca na Wydmie 45 będzie wielu, może nawet i 200, możemy więc pojechać i wdrapać się na Wydmę Big Daddy a wracając, gdyż już odwiedzimy Sossusvlei i Deadvlei, wejść na wydmę 45, o będzie mniej ludzi. Niezależnie od tego czy słońce wschodzi, czy zachodzi widoki są przepiękne. Rodziny bez małych dzieci, zdążą w tym dniu wejść na obie wydmy, jeśli tylko będą miały na to ochotę:)

Wieczorem śpimy w hotelu (lodgy) więc złapiecie oddech po dotychczasowych przeżyciach.

11.08.2023 (dzień piąty) – przejedziemy przez Park Namib Naukluft do Swakopmund. Tego dnia, jeśli ktoś będzie chętny, może wstać bardzo wcześnie rano i polecieć balonem nad pustynią – to jest wycieczka fakultatywna). Po śniadaniu udajemy się w dalszą drogę do położonego nad Atlantykiem miasta Swakopmund. Po drodze odpuścimy już sobie szarlotkę w Solitaire (no chyba, że będą chętni na ponowną porcję), ale zobaczymy Welwiczję Przedziwną i księżycowy krajobraz pustynny (Moon Landscape). A wieczorem w Swakopmund czekać na nas będzie rezerwacja w restauracji z najlepszymi owocami morza (kolacja w restauracji na koszt własny). Zdążymy tez zrobić spacer po mieście i wrzucić pierwsze pranie do pralki)

W tym i w następnym dniu śpimy w apartamentach

12.08.2023 (dzień szósty) – To dzień miejscowych atrakcji. Popłyniemy katamaranem po Oceanie na spotkanie z fokami, delfinami i  pelikanami. Czasem są też wieloryby, które powróciły na te wody po długim czasie nieobecności a w drugiej części dnia czeka nas kolejna wyprawa tym razem będzie off road po pustyni do miejsca zwanego Sandwich Harbour, gdzie ocean spotyka się z piaskami pustyni. Do Swakopmund wrócimy ok 18 i będziecie mieć czas wolny, podczas którego warto odpocząć.

13.08.2023 (dzień siódmy) – I znowu wyruszamy w dalszą podróż! Po śniadaniu pojedziemy wzdłuż wybrzeża do Cape Cross, gdzie zobaczymy foki a po drodze czeka na nas totalnie odmieniony krajobraz Namibii i Wybrzeże Szkieletowe. Po południu wyruszymy do Spitzkoppe, niezwykle uroczego miejsca gdzie śpimy na kempingu pod milionem gwiazd, otoczeni niezwykle pięknymi formacjami skalnym. Przy wspólnym ognisku podsumujemy sobie dotychczasowe przeżycia i wypijemy chłodzone w lodówce specjalnie na tę okazję południowoafrykańskie wino, które pod gwiazdami i z widokiem na Drogę Mleczną, smakuje wyjątkowo dobrze. Wrzucimy też przy okazji coś na ogniskowy ruszt! Tutaj też powinniśmy móc bliżej się przyjrzeć góralkom – małym zwierzątkom, które będą wylegiwać się na skałach.

14.08.2023r. (Dzień ósmy) – Ten dzień spędzimy w Damaraland, gdzie przejedziemy u podnóża najwyższej góry w Namibii – Brandberg a następnie rozbijemy obozowisko na kempingu na brzegu rzeki Ugab. Zanim to zrobimy pojeździmy trochę off roadem w poszukiwaniu pustynnych słoni (dowiemy się na miejscu, czy są w pobliżu, ale wybrałam taki kemping, by o tej porze roku były na to szanse). Plan na ten dzień zakłada kąpiel w basenie i popołudniowy off road w poszukiwaniu słoni pustynnych (weźmiemy lokalnego przewodnika by nasze szanse znacząco wzrosły). Po basenie i szukaniu słoni, rozbijemy obozowisko przy Białej Damie i najwyższej górze Namibii. Na pewno będzie też czas na odpoczynek i książkę!

15.08.2023 (dzień dziewiąty) – Czas na rysunki skalne w Twyfelfontain! Odwiedzimy też żywe muzeum ludu Damara (bardzo warto! To jedno z najfajniejszych żywych muzeum, w jakich byłam). To będzie też dzień,kiedy spotkamy pierwsze kobiety Herero i Himba!

Na wieczór dojedziemy do campingu przy oczku wodnym, gdzie można się kąpać.

16.08.2023 (dzień dziesiąty) w tym dniu będziemy się kierować za Opuwo, gdzie odwiedzimy wioskę ludu Himba. Nie żywe muzeum, tylko przewodnik nas zabierze do prawdziwej wioski, gdzie zobaczycie, jak wygląda życie w wiosce Himba i poznacie głównie kobiety i dzieci z tego plemienia. W tym dniu zrobimy też większe zakupy przed jutrzejszym wyjazdem do Etoszy, gdzie czeka nas spanie na kempingach (jeśli ktoś bardzo nie chce na kempingu gotować, to tam gdzie śpimy są też restauracje i można pójść na obiad lub kolację).

Śpimy w hotelu

17.08. 2023 (dzień jedenasty ) w tym dniu po wczesnym śniadaniu wyruszamy do Parku Narodowego Etosha. W tym dniu śpimy na campingu

18.08. 2023 – 19.08.2023  (dzień dwunasty  i trzynasty ) – pełne dni safari w Etoshy! Śpimy na kempingach

20.08.2023 (dzień czternasty ) jeździmy po Etoshy pilnując naszego czasu, by wyjechać za jej bramy do takiej godziny, o której wjechaliśmy do Parku Narodowego. W tym dniu nocleg mamy kawałek za bramą Etoshy w wygodnej lodgy z basenem. To czas na odpoczynek i podsumowania po niezwykłych przeżyciach w Etoshy. Widzimy się na eleganckiej kolacji by wspólnie przeżyć ten wieczór

21 .08 (dzień piętnasty) powrót do Windhuk, czyszczenie samochodów (odkurzamy, wyrzucamy zbędne rzeczy i pakujemy się na powrót do Europy)  nocleg w hotelu

22.08 (dzień szesnasty) wylot z Windhoek do kraju i powrót zwykle następnego dnia tj. 23.08.2023r.

Noclegi

Poniżej zestawienie noclegów. 8 noclegów jest w namiotach na dachu auta, 7 w wygodnych lodgach/hotelach. Zadbałam o najlepszy w mojej ocenie dobór miejsc z uwzględnieniem ich jakości i ceny. Przy kempingach nie wybierałam najtańszych, tylko te które mają basen (po południu po całym dniu jazdy w słońcu i kurzu fajnie będzie wskoczyć do wody, nad ranem woda będzie już dużo zimniejsza) oraz posiadają elektryczność (ale nie wszystkie:). poniżej rozpiska i wypisane wyżywienie, które jest w cenie.

Lp.dataMiejscewyżywieniebasen
17/8.08Lodga w Windhoek  śniadanietak
28/9.08Camping 150 km za Windhoekwe własnym zakresieOczko wodne
39/10.08Camping Sesriemwe własnym zakresieTak
410/11Lodga  niedaleko SesriemKolacja + śniadanieTak
511/12Swakopmund apartmentwe własnym zakresie
612/13Swakopmund apartmentwe własnym zakresie
713/14Spitzkoppe campingwe własnym zakresie–  
814/15White lady Brandenberg campingKolacja + śniadanietak
915/16campingWe własnym zakresieOczko wodne
1016/17Opuwo LodgeKolacja + śniadanie  tak
1117/18Etosha campingWe własnym zakresie (na miejscu jest restauracja)tak
1218/19Etosha campingWe własnym zakresie (na miejscu jest restauracja)tak
1319/20Etosha campingWe własnym zakresie (na miejscu jest restauracja)tak
1420/21Lodge za EtoshąKolacja + śniadanietak
1521/22Lodga w Windhoek  śniadanieTak

W lodgy przy noclegu nr 4, możecie za dodatkową opłatą 50 EUR, poprosić o wyniesienie łóżka na dach Waszego luksusowego domku (w cenie wyprawy jest już wliczona opcja luxury lodge) i spędzić noc przy blasku świecy, pod milionem gwiazd. W tej dodatkowej cenie 50 EUR będzie również butelka szampana i taca przekąsek!

PRZEWODNICTWO I IDEA WYPRAWY

tak, jak już pisałam, chcę żebyście na tej wyprawie czuli się bezpiecznie, zobaczyli Namibię od jej najpiękniejszej strony i poczuli zapach ziemi afrykańskiej. Dlatego każdego dnia wieczorem omówimy sobie wszystkie możliwości, jakie daje nam następny dzień, jak również szczegółowo rozplanowałam kiedy należy zrobić zakupy, zatankować, naładować telefony i tak dalej, by nie marnować na naszej wyprawie ani minuty na nic co jest zbędne. Będziemy wieczorem na campingu spędzać czas przy ognisku a w ciągu dnia wspólnie realizować nasz plan tak, aby była to wyprawa Waszego życia, nawet jeśli jedna z wielu, to mam nadzieję, że po powrocie do kraju stwierdzicie, że była to dobra inwestycja w przeżycia i doświadczenia.

koszty

w Namibii wszystkie dzieci od lat 12 liczone są jako osoby dorosłe. Dlatego poniższe koszty, gdy piszę dzieci, uwzględniają dzieci w wieku 7-12 lat (liczy się data urodzenia na dzień wyprawy). Wszystkie dzieci urodzone przed 6 sierpnia 2011 to według poniższej rozpiski będą niestety liczone jako dorośli i wybaczcie, ale nie mam na to wpływu.

2 dorosłych + 1 dziecko (do 12 lat) : 5200 EUR + 2500 EUR (płatność kartą w walucie lokalnej NAD za wypożyczenie auta)

2 dorosłych + 2 dzieci (dzieci do 12 lat) : 5500 EUR + 2500 EUR (płatność kartą w walucie lokalnej NAD za wypożyczenie auta)

3 dorosłych – 5300 EUR + 2500 EUR (płatność kartą w walucie lokalnej NAD za wypożyczenie auta)

4 dorosłych (czyi rodzina 2+ 2 dzieci w wieku 12-18 lat) : 6100 EUR + 2500 EUR (płatność kartą w walucie lokalnej NAD za wypożyczenie auta)

Co obejmuje cena?

  • wypożyczenie auta 4×4 Toyota Hillux na okres 8-21.08.2023 , z silnikiem 2,4 w benzynie wraz z pełnym wyposażaniem campingowym (m.in stolik, krzesła,2 namioty dachowe , materace, śpiwory, kuchenka gazowa, talerze, sztućce, garnki itd – dokładna lista jest w zestawieniu będącym częścią umowy) ,
  • noclegi wg dokładnej powyższej rozpiski wraz z wyżywieniem według podanej rozpiski,
  • Wstęp 3-dniowy do Parku Narodowego Etosha,
  • wstęp do Parku Narodowego Namib Naukluft,
  • zwiedzanie Cape Cross,
  • odwiedziny w wiosce Himba wraz z lokalnym przewodnikiem, w tym zakup żywności dla ludzi Himba
  • odwiedziny w żywym muzeum ludu Damara,
  • malowidła skalna w Twyfelfontein – zwiedzanie z przewodnikiem
  • poszukiwanie dzikich słoni w okolicach góry Brandberg ( o ile będą)
  • moje przewodnictwo i zorganizowanie całej wyprawy

czego nie obejmuje cena?

  • przelotu tam i z powrotem do Windhoek (ceny biletów w sierpniu 5000-8000 zł/1 osoba)
  • taksówki na/z lotniska w Windhoek (ok. 30 USD w jedną stronę)
  • kosztu wycieczki combo w Swakopmund – rejs katamaranem + Sandwich Harbour Dessert – koszt dla osoby dorosłej ok. 205 EUR, za dziecko (do lat 12 ) 165 EUR – wiem, że to kosztuje dużo, ale naprawdę warto! możecie oczywiście to sobie odpuścić i spędzić dzień w Swakopmund lub zamiast wycieczki łączonej wybrać nieraz o połowę tańszą półdniową wycieczkę – zestawienie najlepszych moim zdaniem możliwości będzie wysłane osobno,)
  • paliwa na całą podróż (równowartość ok 450 EUR)
  • wyżywienia poza wynikającym z tabeli jako będące w cenie – to wyżywienie we własnym zakresie zakłada zakupy w sklepie spożywczym i gotowanie na campingu – najprostsze dania są z makaronów, kasz, warzyw i mięsa – ceny podobne jak w sklepach spożywczych w Polsce.
  • drobnych napiwków, napojów innych niż zwyczajowo podane przy wykupionym śniadaniu lub kolacji
  • karty sim do telefonu
  • dopłaty do wykupionego i będącego w cenie luksusowego domku na pustyni w celu wyniesienia łóżka na dach + szampan i taca przekąsek – 50 EUR
  • ubezpieczenia turystycznego w tym ew. ubezpieczenia od rezygnacji z wyjazdu
  • wizy do Namibii (koszt 1200 NAD)

Zasady płatności

  • Przy rezerwacji podpisujemy umowę, przy czym auto (zarezerwowane przeze mnie) wynajmujecie bezpośrednio w wypożyczalni, płacąc kartą przez przesłany bezpośrednio z wypożyczalni link. To cena 3000 EUR, która opłacacie w wysokości 25% przy podpisaniu umowy a w pozostałej części na 1 miesiąc przed wyprawą. Cena 3000 EUR obejmuje ubezpieczenie zero excess – czyli jest zniesiony udział własny w szkodzie. Jeśli chcecie znaleźć sobie auto na własną rękę, nie ma problemu, poza tym, że w sezonie nie jest to takie proste a wybrana przez mnie wypożyczalnia jest duża, co w razie problemów, daje szansę na szybką reakcję. (nie mam żadnych profitów z wypożyczenia przez Was auta, tam gdzie je zarezerwowałam)
  • pozostałą kwotę podaną jako cena (czyli w zależności od wielkości rodziny 4700 EUR-5600 EUR) wpłacacie na moje konto (gruzińskie biuro podróży) przy podpisaniu umowy w wysokości 50 % kosztów, a pozostałą kwotę 50% wpłacacie do 15 maja 2023r.

organizator i zasady anulacji

  • Od strony prawnej i formalnej organizatorem wyprawy jest gruzińskie biuro turystyczne, które w całości należy do mnie, Marii Pertek. To moja działalność gospodarcza w Gruzji, oficjalnie tam zarejestrowana i utrzymywana – biuro turystyczne. Wyprawa, którą organizuję, zaczyna się i kończy w Namibii.
  • Wyprawa odbędzie się, jeśli zgłoszą się chętni najpóźniej do 10 marca 2023r. – do tego dnia trzymam rezerwacje wszystkich noclegów.
  • Zasady płatności – gdy się zdecydujecie, to mi zgłaszacie. Gdy uzbiera się grupa 3 rodzin, podpisujemy umowę, wpłacacie zadatek (50% ceny) i kupujecie też bilety lotnicze. Płatność jest na konto gruzińskie w EUR. Zgodnie z umową zasady opłaty i anulacji są następujące:
  • Przy podpisaniu umowy, wpłacacie kwotę bezzwrotnego zadatku w wysokości 50% ceny za wyprawę (bez kosztów auta), auto rezerwujecie osobno poprzez podany link, płacąc 25% bezzwrotnego zadatku. Do dnia 15 maja wpłacacie pozostałą kwotę na moje konto, zaś pozostała kwota za wypożyczenie auta jest płatna na miesiąc przed wyprawą. Anulacja po 15 maja 2023r. skutkuje tym, że wpłacona kwota nie podlega zwrotowi. Anulacja przed 15 maja  powoduje, ze zadatek nie podlega zwrotowi. Jeśli jednak na swoje miejsce kogoś znajdziecie (ta sama liczba noclegów ilościowo-osobowych), to wpłacona kwota zostanie Wam zwrócona w całości bez względu na datę Waszej rezygnacji (po potrąceniu kosztów przelewu i ew. różnic kursowych do tego czasu)

Zalecane szczepienia i malaria

Do Namibii nie są wymagane żadne szczepienia obowiązkowe. Niemniej jednak zaleca się szczepienia takie, jak przy innych tego typu podróżach: przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, na tężec, błonicę i polio, warto też zaszczepić się na dur brzuszny. Malaria występuje na północy kraju i głównie w okresie listopad – czerwiec, co nie obejmuje miesiąca sierpnia. Niemniej jednak z uwagi na niskie ryzyko malarii, uważam, że warto rozważyć branie leków na malarię – ja zawsze biorę malarone (nie przez całą podróż, ale od Opuwo + Etosha). Dla mnie niskie ryzyko oznacza ryzyko, zaś malarone jest lekiem najnowszej generacji, który u mojej rodziny ( a dzieci brały od 3 roku życia) nigdy nie wywołał żadnych skutków ubocznych. Dlatego skonsultujcie się z lekarzem medycyny podróży, ale ja malarone na wszelki wypadek zawsze zażywam.

Słowo o przewodniczce

Nazywam sie Maria Pertek i osobiście przygotowałam tę wyprawę. Na co dzień jestem prawniczką, ale od ponad 20 lat organizuję wyprawy – najpierw dla siebie i swojej rodziny, od roku dla innych – z pasją i przyjemnością, wkładając w ich przygotowanie dużo entuzjazmu i pracy. Wyprawę przygotowałam tak, żeby dostarczyć Wam dużo emocji i przeżyć, pokazać piękno Namibii poprzez jej naturę, krajobrazy, ludzi i sposób, w jaki będziemy podróżować a jednocześnie osobiście być dla Was gwarantem wysokiego standardu organizacji i solidnej obsługi. Zapraszam i czekam na Was!

Wasza przewodniczka

Spodobał Ci się wpis? Jeżeli masz ochotę wyjechać na wyprawę przez duże “W” i przeżyć przygodę życia zajrzyj na stronę https://mintadventures.com/wyprawy/  Znajdziesz tam wszystkie aktualne, organizowane przeze mnie wyprawy. Głównie na Kaukaz, do krajów południa Afryki i do Laponii. A opinie o tych wyprawach, są publikowane na stronie na Facebook @MINTAdventures