fbpx

Londyn jest wielki, atrakcji tyle, że można nimi zorganizować sobie weekendy przez cały rok, zatem jakie atrakcje wybrać na pierwsze zwiedzanie Londynu z dziećmi i to tylko przez 3 dni? Jaki nocleg wybrać w Londynie? Kiedy pojechać? Co zobaczyć w Londynie przez weekend?

Poniżej moje wskazówki na pierwszy weekend z dziećmi w Londynie.

Kiedy jechać do Londynu

Londyn to zdecydowanie kierunek całoroczny. My byliśmy w pierwszy weekend listopada i ponieważ Wszystkich Świętych wypadało w czwartek, to pomysł na weekend w Londynie okazał się być nie tylko naszym pomysłem? Nie szkodzi. W Londynie w wakacje, ferie, weekendy, a zwłaszcza te dłuższe, zwane bank holidays zawsze są tłumy ludzi. Wtedy zdecydowanie trzeba mieć plan na Londyn na weekend.

Gdzie spać w Londynie

Ja uważam, że blisko miejsc jakie się zamierza odwiedzić, inaczej bardzo dużo czasu z 72h, zabierze podróż. Wszystkie nasze atrakcje były w centrum Londynu, Westminster, South Kensington, South Bank, Covent Garden i w tych okolicach szukałam hotelu. Jest ich dużo, od budżetowych do tych z najwyższej półki. Im wcześniej poszukasz, tym większy będzie wybór. My spaliśmy w Hotelu Westminster Park Plaza. Ma kilka niewątpliwych zalet: pokoje z oddzielną sypialnią dla dzieci w wersji ze ścianką lub bez (za wyższą opłatą można zamówić z widokiem na Most Westminster i Big Bena). Hotel znajduje się przy Moście Westminsterskim więc przy wyjściu wpada się prosto pod  Big Bena i cena w porównaniu do innych hoteli ze średniej półki, wypada bardzo korzystnie za 2+2.  Poza tym to moloch, nie ma tam specjalnie atrakcji dla dzieci, ale przecież w wyjeździe weekendowym zupełnie nie o to chodzi.

https://bit.ly/2KvqbM4

Atrakcje w Londynie na weekend z dziećmi

Nie staraj się zobaczyć „wszystkiego” bo to niemożliwe. Wybierz spośród tego na co masz ochotę, ale popatrz też na odległości na mapie, żeby zaplanować wystarczającą ilość czasu na dojazd.

Nasza lista atrakcji na weekend z dziećmi w Londynie była następująca: Muzeum Historii Naturalnej (Natural History Museum), Stajnie Królewskie przy Pałacu Buckingham (Royal Mews), Pałac Buckingham (z zewnątrz), St. James Park, popołudniowa herbatka w Hotelu St. Ermin’s, Musical Król  Lew w Lyceum Theatre w Covent Garden, zwiedzanie Tower Bridge, przejażdżka kaczkowozem po Londynie,  spacer przez Westminster Most, obok Big Bena, dalej przez Downing Street 10 (siedzibę premiera) do Trafalgar Squere oglądając po drodze zmianę warty gwardii konnej przy Muzeum Kawalerii (The Household Cavalry Museum) i stamtąd przez Golden Jubilee Bridge na prawą stronę Tamizy do London Eye. Zdążyliśmy też wiedzić Tower Bridge, pojeździć na łyżwach pod Muzeum Historii Naturalnej i odwiedzić Muzeum Nauki (Science Museum). To naprawdę sporo atrakcji na 3 dni w Londynie z dwójka małych dzieci. Nasz dokładny plan możecie zobaczyć we wpisie Pokażmy dzieciom Londyn – pomysł na weekend.

Darmowe atrakcje w Londynie

Wiele atrakcji w Londynie jest darmowych. Z takich na pierwszą wizytę w mieście z dziećmi, najbardziej polecam: Muzeum Historii Naturalnej (Natural History Museum) , Muzeum Nauki (Science Museum)  National Gallery lub British Museum

Lista top 23 darmowych muzeów w Londynie jest tutaj: https://bit.ly/2EQnxf3

Darmowe są też widoki, trzy z pięciu polecanych przeze mnie tj. widok z Primrose Hill, z wieży Tate Modern i Sky Gardens,  są za free, możecie o nich poczytać tutaj

Ciekawą atrakcją za darmo jest również zmiana gwardii królewskiej przed Pałacem Buckingham. Niestety, żeby mieć dobre miejsce trzeba być godzinę przed zmianą, żeby dobrze widzieć. Dla małych dzieci godzina w jednym miejscu może trwać za długo:) Godziny zmiany warty są publikowane tutaj:

https://changing-guard.com/dates-buckingham-palace.html

Przy pierwszej wizycie w Londynie, polecam też z darmowych atrakcji, spacer w St. James Parku, a przy wizycie w ciepłe dni Hyde Park. Jest tam piękne jezioro Serpentine (odpłatnie można wypożyczyć rower wodny lub leżak) a kawałek dalej Kensington Gardens położone przy Pałacu Kensington (gdy żyła,  mieszkała tam Księżna Diana). To miejsce skrywa też jeszcze jednąwspaniałą darmową niespodziankę dla dzieci do lat 12, a mianowicie plac zabaw będący miejscem pamięci księżnej Diany (Prince Diana Memorial Playground). Jest naprawdę wielką atrakcją dla dzieci, w ciepłe dni potrafią się do placu zabaw utworzyć dłuższe kolejki. Jest darmowy, ale jednocześnie możne w nim przebywać ograniczona liczba osób więc nie pozostaje wtedy nic innego jak poczekać w kolejce.

https://bit.ly/2xL3G2E

Metro w Londynie

Obecnie nie ma potrzeby już nawet kupować biletu na metro? wystarczy karta kredytowa lub płatniczą, musi być jednak zbliżeniowa (bez podawania PIN-u przy małych płatnościach). Przykłada się ją do bramki i bramka się otwiera. Opłata jest kasowana za każdy przejazd z limitem dziennym do kwoty GBP 6,80, co było zdecydowanie tańsze niż jednodniowa karta (travelcard). Przy jeździe ponad limit dalsze opłaty się już nie naliczają. Dzieci do lat 11 jeżdżą za darmo. Przy tym rodzaju płatności, każdy z rodziców musi mieć oddzielną kartę płatniczą i przyłożyć ja do bramki zawsze przy wejściu i wyjściu z metra.

Nie wiesz jak korzystać z metra w Londynie? To jest naprawdę proste!

To jest mapa metra ściągnięta ze strony https://tfl.gov.uk/maps/track/tube

Wszystkie linie metra ( transportu) w Londynie są zaznaczone innym kolorem, zaś w prawym dolnym rogu znajduje się legenda. Każda linia metra lub kolejki ma swoja nazwę i kolor. Te mapki są do zabrania na większości stacji. I teraz zobaczmy to w przybliżeniu:

Jak widać, układ linii jest albo pionowy albo poziomy. Jeśli chcemy jechać na północ, wybieramy Northbound platfrom, jeśli na południe to  Southbound platform, na wschód Eastbound platform, na zachód Westbound platform.

To teraz przykład:

Jesteśmy na stacji Westminster i chcemy jechać na stację Baker Street – wybieramy linię metra – srebrną czyli Jubilee i Northbound platform.

Westminster  do Liverpool Station – linia metra żółta lub zielona czyli Circle/District i Eastbound platform, na stacji Monument przesiadamy się na czerwoną czyli Central i znowu idziemy na  Eastbound platform i stację dalej wysiadamy na Liverpool Station. Tutaj akurat widać , że stacja Monument ma bardzo długą złączkę z czerwoną linią metra, to będzie oznaczało bardzo długie przejście na czerwoną linię. Z bagażami i dziećmi zbyt długie. Więc w tym przykładzie warto wybrać też np. Jubilee line (srebrna linia) z Westminster, Northbound platform i wysiadamy na Bond Street dwa przystanki dalej i przesiadamy się na czerwoną (Central) linię, Eastbound platform i 7 przystanków później jesteśmy na Liverpool Station.

Autobusy w Londynie

Na stronie: https://tfl.gov.uk/plan-a-journey/ jest bardzo przydatne narzędzie do planowania podróży. Wystarczy wpisać stację początkową i końcową a wyszukiwarka wyszuka połączenie. Ciekawą opcją da turystów jest też skorzystanie z komunikacji miejskiej zamiast turystycznych busów typu hop on i hop off, które przy czteroosobowej rodzinie mogą stanowić znaczną pozycję w budżecie (obok kilku innych znacznych pozycji). Poniżej jest mapka linii autobusowych, który prowadza przez największe turystyczne atrakcje Londynu

Najlepszy widok na Londyn

Moja subiektywna lista odwiedzonych  miejsc z najlepszym widokiem na Londyn:

  1. London Eye
  2. Tate Modern
  3. London Bridge
  4. Primrose Hill
  5. Sky Garden
  6. Taras w hotelu ME London by Melia
  7. The Shard

O pięciu najlepszym widokach na Londyn juz pisałam.

 

Spodobał Ci się wpis? Jeżeli masz ochotę wyjechać na wyprawę przez duże “W” i przeżyć przygodę życia zajrzyj na stronę https://mintadventures.com/wyprawy/  Znajdziesz tam wszystkie aktualne, organizowane przeze mnie wyprawy. Głównie na Kaukaz, do krajów południa Afryki i do Laponii. A opinie o tych wyprawach, są publikowane na stronie na Facebook @MINTAdventures