fbpx

Dalajlama o życiu, szczęściu i cierpieniu. 30 cytatów na każdy dzień

 

W lipcu 2019 roku wyjechałam do Indii na terapię ajurwedyjską – panchakarmę. Zupełnie niespodziewanie okazało się, że jest to w miejscu, w którym mieszka Dalajlama – McLeaodGanj. O panchakarmie możesz przeczytać tutaj, a o miejscu w którym byłam tutaj.

Miałam też szczęście być na uroczystości długowieczności, na której mogłam osobiście zobaczyć Dalajlamę. To zachęciło mnie do zebrania 30 cytatów, które mam nadzieję, będą dla Was być może inspiracją, być może pokrzepieniem a kto wie, czym jeszcze…

 Dalajlama o życiu, szczęściu i cierpieniu zawsze stara się mówić prosto, ale z ogromnym przekazem. Zawsze też mówiąc o jednym, jednocześnie mówi o drugim. Jego nauka dotyczy przecież człowieka, a więc wszystkiego tego, co się na (z) niego składa – siły, miłości, szczęścia, cierpienia oraz bólu, mądrości. I mogłabym tak wymieniać bez końca. Zwłaszcza, że Indie mocno zachęcają do tego, żeby zastanowić się nad słowami duchowego przywódcy Tybetu. Podrzucam Wam więc 30 cytatów Dalajlamy wybranych przeze mnie, które mogą się przydać, gdy szukamy wsparcia i potrzebujemy się zatrzymać. Na każdy dzień lub tak po prostu. Nawet jeśli większość z nich jest Wam znanych, warto czasem do nich wrócić.

SIŁA

 

Nigdy nie bierz mojej ciszy za ignorancję, mojego spokoju za akceptację ani mojej dobroci za słabość. Współczucie i tolerancja nie są oznaką słabości, ale oznaką siły.

*

Samodyscyplina jest najlepszym strażnikiem, aby nie dopuścić do siebie złych emocji.

*

Kiedy spotykamy prawdziwą tragedię w życiu, możemy zareagować na dwa sposoby – albo utracić nadzieję i popaść w autodestrukcyjne nawyki lub też wykorzystać wezwanie do odnalezienia wewnętrznej siły.

*

Spokój umysłu jest najwyższym źródłem szczęścia psychicznego.

*

Bądź otwarty na zmiany, ale nie zapominaj o swoich wartościach.

 

MIŁOŚĆ

 

Podaruj tym, których kochasz, skrzydła, by mogli latać; korzenie, aby wracali oraz powody, aby zostali.

*

Miłość, jaką otaczano cię w domu rodzinnym, to podstawa twojego życia.

*

Możemy odrzucić wszystko inne: religię, ideologię, całą otrzymaną mądrość. Ale nie możemy uciec od konieczności miłości i współczucia. To jest moja prawdziwa religia, moja prosta wiara. W tym sensie nie ma potrzeby istnienia świątyń, kościołów, meczetów czy synagog. Nie ma potrzeby istnienia filozofii, doktryn czy dogmatów. Nasze własne serce, nasz własny umysł – są świątynią. Doktryna jest współczuciem. Miłość do innych i poszanowanie ich praw oraz godności, niezależnie od tego, kim lub czym są: ostatecznie to wszystko, czego potrzebujemy.

*

Pamiętaj, że najpiękniejszy związek jest wtedy, gdy miłość przewyższa samą potrzebę bycia z drugą osobą.

*

Nie dopuść, by niewielkie spory zniszczyły wielką przyjaźń.

Szczęście

 

Każdego dnia, jak tylko się obudzisz, pomyśl: dzisiaj mam szczęście, że żyję, posiadam cenne ludzkie życie i nie będę go marnować. Użyję wszystkich swoich sił, by rozwijać siebie, kierować moje serce do innych; by osiągnąć oświecenie dla dobra wszystkich istot. Zamierzam dobrze myśleć o innych, nie będę się gniewać ani źle myśleć o innych. Będę przynosił innym tak wiele korzyści, jak tylko jestem w stanie.

*

Tylko jedna mała, pozytywna myśl nad ranem może zmienić cały dzień.

*

Kiedy przyznacie, że wszyscy są równi w pragnieniu szczęścia i mają do niego prawo, w naturalny sposób odczuwacie empatię, która was do nich zbliży.

*

W dzisiejszych czasach ludzie często mylą szczęście z przyjemnością.

*

Oceniaj swój sukces, do którego dotarłeś poprzez to, co musiałeś poświęcić, by go osiągnąć.

 

Cierpienie, ból, złość

 

Jeśli problem jest możliwy do rozwiązania, jeśli sytuacja jest taka, że możesz coś z nią zrobić, nie musisz się martwić. Jeśli problem nie jest możliwy do rozwiązania, nie martw się. Nie ma żadnych korzyści z zamartwiania się.

*

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli człowiek nigdy nie okazuje złości, to myślę, że coś jest nie tak. Jego mózg nie działa prawidłowo.

*

Gniewu nie można pokonać gniewem. Jeśli ktoś jest zły na ciebie, a w zamian okazujesz gniew, rezultatem jest katastrofa. Z drugiej strony, jeśli będziesz kontrolować swój gniew i okazywać jego przeciwieństwo – miłość, współczucie, tolerancję i cierpliwość – nie tylko zachowasz spokój, ale zmniejszy się również gniew drugiej osoby.

*

Postawienie sobie zbyt wysokich wymagań powoduje życie w nieustannym lęku

*

Moment, w którym doświadczasz bolesnej straty, może być w istocie chwilą, w której zostałeś najhojniej obdarowany.

Mądrość

 

Kiedy mówisz, powtarzasz tylko to, czego się wcześniej dowiedziałeś. Kiedy słuchasz, możesz nauczyć się czegoś nowego.

*

Weź pod uwagę, że wielkie uczucia i wielkie przedsięwzięcia zawierają element ryzyka.

*

Dziel się swoją wiedzą. To sposób na osiągnięcie nieśmiertelności.

*

Kiedy uświadomisz sobie, że popełniłeś błąd, podejmij natychmiastowe kroki, aby go naprawić. Czasami się mylimy, czasami kogoś krzywdzimy. Nieważne, czy jest to działanie świadome, czy kompletnie przypadkowe. Jednak moment, w którym uświadomimy sobie swoją pomyłkę, powinien być również momentem, w którym decydujemy się ją naprawić. Jeśli kogoś obrazisz – przeproś; jeśli kogoś skrzywdzisz – napraw szkodę.

*

Wygospodaruj odrobinę czasu w ciągu dnia, by spędzić go w samotności.

Zdjęcie pochodzi z oficjalnej strony www.dalailama.com i zostało zrobione podczas Ceremonii Długowieczności, w której uczestniczyłam w dniu 5 lipca 2019r. w McLeodGanj w północnych Indiach. Zdjęcie autorstwa Tenzin Choejor

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Spodobał Ci się wpis? Zajrzyj do mojego sklepu internetowego www.mintlove.store Znajdziesz tam kolekcję damskich ubrań z bambusa, które są niezastąpione w każdej podróży i wyprawie, gdyż chłoną o 60% więcej wilgoci niż bawełna, do tego mają właściwości termoregulacyjne (grzeją zimą a chłodzą latem) oraz antygrzybiczne i nie uczulają. Kolekcję ubrań znajdziesz tu: klik! A jeśli masz ochotę na biodegradowalne zapachowe świece sojowe, to znajdziesz je tu: klik!