fbpx

Ścieżka w koronach drzew w Jańskich Łaźniach (Janské Lázně) – galeria zdjęć na końcu

Kolejna nasza propozycja na jednodniowy wypad poza Wrocław, znajduje w Karkonoskim Parku Narodowym, nieco ponad 2 godziny jazdy samochodem z Wrocławia. Wcześniej odwiedziliśmy Ścieżkę w Obłokach w Dolnej Morawie w Czechach, o czym możecie poczytać tutaj, a w ten weekend udało nam się w końcu dotrzeć do Ścieżki w koronach drzew w Jańskich Łaźniach.

Gdy już wejdziecie 45 metrów nad ziemię, to zobaczycie korony drzew pod sobą?Najpierw idzie się od kasy pięknym drewnianym chodnikiem, który jest lekko skierowany w górę, by w końcu dotrzeć do słupkowatej konstrukcji, której drewniane chodniki zakręcają  piurety ku górze. Jest mnóstwo stanowisk edukacyjnych po drodze, a w podziemiach słupkowatej konstrukcji znajduje się centrum edukacyjne z ciekawostkami o skomplikowanym systemie korzeniowym.

My najbardziej z całego wejścia zapamiętaliśmy ciekawostkę o tym, że jak sokół atakuje, to jest szybszy niż samochód na autostradzie (200 km/h). Do góry jest tez zjeżdżalnia, gdzie za dodatkową opłatą można się nie trudzić schodzeniem w dół, tylko zjechać na podkładce filcowej, płacąc dodatkowo za zjazd 50 koron czeskich (można kartą). Atrakcja jest dla dzieci, które mają minimum 120 cm wzrostu. Iwo się odważył i sam jeden zjechał rynną?

Wyjście ze Ścieżki prowadzi  przez sklep z zabawkami – mają duży wybór miłych w dotyku maskotek z różnymi zwierzątkami i ptakami. Ptaszki nawet wydają dźwięki. Jedyny minus jest taki, że trzeba uważać na portfele?

Zaraz obok znajduje się restauracja oraz świetny plac zabaw – wśród drzew czyli w cieniu z bardzo atrakcyjnym – jak na plac zabaw – wyposażeniem.

Informacje praktyczne:

Czas dojazdu z Wrocławia: ok. 2 godziny 15 minut

Kierunek: przejście graniczne Lubawka lub Mała Upa (to są dwie różne drogi). Przez Małą Upę i Przełęcz Okraj będzie na pewno bardziej malowniczo, ale może być nieco dłużej niz przez Lubawkę.

Gdzie zjeść: zaraz obok Ścieżki w koronach drzew, przy wyjściu jest restauracja. Nie jedliśmy tam więc nie wiem, czy dają zjeść dobrze. Również po drugiej stronie ulicy aniżeli parking jest inna restauracja Hoffmanova Bouda – ale też tutaj nie jedliśmy.

Strona internetowa, na której znajdziecie praktyczne informacje po polsku, tj.  cennik, godziny otwarcia, gdzie zaparkować samochód oraz wszystkie dostępne atrakcje: https://www.stezkakrkonose.cz/pl/

Bilety można kupić również online, ale są w tej samej cenie, co bilety kupowane na miejscu. Bilet dla 2 dorosłych + 2 dzieci kosztuje 650 koron (około 130 zł), dzieci do lat 3 nie płacą. Można wjechać wózkiem. Za parking samochodowy zapłaciliśmy 70 koron (ok. 13 zł).

Z czym można połączyć odwiedzenie  Ścieżki w koronach drzew?

Gdybyśmy mieli więcej czasu (a przyjechaliśmy późniejszym popołudniem), to na pewno byśmy nie poprzestali na Ścieżce w koronach drzew, ale też wybralibyśmy się na spacer na torfowiska. Można wjechać kolejką linową Czarnogórski express https://leto.skiresort.cz/lanovky/cernohorsky-express/ na Czarną Górę i jest tam bardzo ładna trasa przez czarnogórskie torfowiska do Pecu pod Śnieżką. Liczy 6 km więc w sam raz dla młodszych dzieci. Można tez przejść samą ścieżkę edukacyjną (3km).

Inną propozycją jest położone 34 km dalej zoo w Dvur Kralove, na które można niczym na safari wjechać własnym samochodem.O zoo możecie poczytać tutaj: https://safaripark.cz/

 

Maria Pertek: Z wykształcenia i doświadczenia zawodowego jestem prawniczką; podróżuję od osiemnastego roku życia, a od kilku lat samodzielnie z dziećmi. Jestem miłośniczką wypraw w nieznane, Laponii i kontaktu z naturą. Moje ulubione destynacje to południowa część Afryki, szwedzka Laponia i Gruzja. Od teraz chcę organizować dla Was wyprawy, takie które zapamiętacie na długo!