fbpx

Pozostając w klimacie szwedzkich kryminałów, udaliśmy się 15 km dalej w kierunku Göteborga,  do Fjällbacki. To urocze miasteczko na wybrzeżu Bohuslän, zostało rozsławione w zasadzie przez dwie kobiety. Ingrid Bergman, która przez ponad 20 lat przyjeżdżała tu na każde letnie wakacje a na jednej z wysp – Danholmen- widocznej z brzegu Fjällbacki, miała – pozostający nadal w posiadaniu rodziny – swój dom. Drugą z kobiet jest Camilla Läckberg, której kryminały potrafię pochłonąć w jedna noc! Jedni mówią naiwne, drudzy, że bohaterowie infantylni, jeszcze inni dodadzą swoją łyżkę dziegciu do tych opinii, a ja uwielbiam! Wciągające, lekkie, jeśli nawet za proste czy zbyt oczywiste, nie szkodzi, wciągają bardzo! Camilla Läckberg urodziła się i wychowała we Fjällbace, tutaj też osadziła bohaterów swoich książek – uroczą Erikę Falck i jej życiowego partnera Patricka Hedströma, niezdarnego Mellberga i większość zbrodni?

 

 

W centralnej części Fjällbacki, na skwerku znajduje się pomnik, popiersie Ingrid Bergman. Plac jest malutki a obok plac zabaw. Tutaj też rozpoczyna się droga do Wąwozu Królewskiego (Kungsklyftan), opisanego w „Kaznodziei” przez królową szwedzkich kryminałów. Wąwóz w pewnym momencie robi się bardzo wąski, ograniczają go dwie wysokie ściany skalne, pomiędzy którymi zaklinowały się wielkie głazy, sprawiające wrażenie jakby za chwilę miały spaść komuś na głowę. Przy wyjściu z Wąwozu Królewskiego wiją się w górę strome schody prowadzące na szczyt wzgórza, z którego rozciąga się absolutnie niesamowity widok na miasto. Jest w tym cos naprawdę magicznego.

 

 

We Fjällbace organizowana jest wycieczka śladami zbrodni opisanych w książce Camilli Läckberg. Byliśmy jednak poza sezonem więc nie udało nam się załapać. Myślę, że byłoby nam łatwiej trafić na miejsca zbrodni, choć szukanie na własną rękę ma urok, który sobie zawsze bardzo cenimy. My zakupiliśmy na amazonie przewodnik na kindle’a, przygotowany przez panią pracującą na co dzień w biurze informacji turystycznej. Przygotowała ona fantastyczny opis miasta i  ścieżek, którymi można się udać na zwiedzanie, również śladami zbrodni Camilli Läckberg. Kosztuje niecałe 3 dolary i dostępny jest tu: http://tinyurl.com/zwpnmwt

 

 

We Fjällbace odwiedziliśmy też Kościół z granitu (wszystkie pogrzeby w książkach Läckberg odbywają się właśnie tu? i cmentarz przewijający się przez karty powieści. Znaleźliśmy kilka z opisywanych  nagrobków , natomiast nie znaleźliśmy we Fjällbace komisariatu policji. No cóż, nie należymy do tych, którzy nie odróżniają fikcji literackiej od życia, więc czepiać się nie będziemy…

 

 

Potem udaliśmy się do Göteborga.

 

 

Maria Pertek: Z wykształcenia i doświadczenia zawodowego prawniczka; podróżuje od osiemnastego roku życia, a od kilku lat z dziećmi. Miłośniczka wypraw w nieznane, Laponii i kontaktu z naturą. Od niedawna blogerka.