fbpx

Skalne Miasto w Czechach (Adršpašské skály) – dojazd, zwiedzanie, informacje praktyczne i galeria zdjęć na końcu

 

Skalne Miasto znajduje się tylko półtorej godziny jazdy samochodem z Wrocławia więc jest ciekawym pomysłem na jednodniową wycieczkę ze stolicy Dolnego Śląska. Podzielone jest tak naprawdę pomiędzy dwa ośrodki –  Adršpach  i Teplice nad Metují. W tym artykule napiszę o zwiedzaniu Skalnego Miasta od strony Adršpach.

 

Skalne Miasto – jak dojechać

Samochodem z Wrocławia należy kierować się przez Wałbrzych, a następnie Zdoňov. Dla mnie ta droga jest bardzo urokliwa, choć miejscami wąska (dwa auta nie mogą się wyminąć), ale bardzo lubimy takie przygody! Tą drogą z Wałbrzycha jest jeszcze jakieś 30 km do celu czyli Skalnego Miasta. Alternatywą jest droga przez Mezimĕsti, dłuższa o jakieś 15-20 minut, ale jeśli ktoś nie lubi zbyt wąskich dróg, to może ją wybrać.

Z Wrocławia do Adršpach kursuje też pociąg. Dopiero od niedawna bo od 2018 roku i niestety tylko w sezonie letnim. Do tej pory od końca kwietnia do początków września Koleje Dolnośkie wraz z kolejami czeskimi wspólnie obsługiwały tę trasę. . Pociągi odjeżdżają rano w soboty i niedziele z Wrocławia i wracają z powrotem na wieczór do stolicy Dolnego Śląska. Niestety na jesień, zimę i wczesna wiosnę ta opcja jest niedostępna, ale miejmy nadzieję, że w sezonie 2020 i następnych, pociągi będą kursować nadal. Stacja kolejowa jest tuż przy wejściu do kas.

Do Skalnego Miasta organizowanych jest też wiele wycieczek z biur podróży, ale to już musicie sami poszukać? Na pewno są z Karpacza i ze Szklarskiej Poręby.

 

Skalne Miasto – gdzie parkować

Przy samym wejściu do Skalnego Miasta jest kilka parkingów. Ten, na którym się zatrzymaliśmy kosztował nas 100 koron czeskich za 4 godziny parkowania. Każda następna godzina kosztowała dodatkowe 50 koron. Płatność była w automacie koronami czeskimi albo kartą zbliżeniową.

 

Skalne Miasto – bilety wstępu

Skalne Miasto jest czynne cały rok, ale główny sezon trwa od 1 kwietnia do 31 października. Im bliżej zimy, tym szybciej robi się ciemniej więc pamiętajcie o tym, jeśli wybierzecie się w miesiącach późnojesiennych, czy zimowych. Teren nie jest oświetlony, a chodzenie z latarką może nie być najlepszym pomysłem?

W sezonie bilety kosztują 120 koron dla dorosłych i 70 koron da dzieci od 6 lat (poniżej tego wieku dzieci wchodzą za darmo). Jest też bilet rodzinny w cenie 320 koron dla 2 dorosłych i 2 dzieci.  Poza głównym sezonem jest taniej. Odpowiednio 80 koron dla osoby dorosłej, 40 dla dzieci i 210 koron za bilet rodzinny. Opłata za wejście z psem wynosi 10 koron i nie zmienia się przez cały rok?

Szlak nie nadaje się do przejścia z wózkiem dziecięcym – są schody, są konary, wąskie przejścia po kładkach itp.

Oficjalną stronę z wszystkimi informacjami praktycznymi, znajdziecie tutaj: www.skalyadrspach.cz

Skalne Miasto – zwiedzanie

Zwiedzanie Skalnego Miasta zaczyna się przy urokliwym jeziorku. Można je również obejść dookoła. Główny szlak to tzw. okrężny szlak, który prowadzi wokół głównych atrakcji Skalnego Miasta czyli formacji skalnych, aż do Ardszpaskiego Jeziora po którym w głównym sezonie można przepłynąć tratwą (atrakcja dodatkowo płatna 50 koron, dla dzieci i dla dorosłych ta sama opłata).

Trasa okrężna zaznaczona jest na zielono, liczy 4 km (niektóre źródła podają, że 3,5 km)  i jej przejście z Iwem (Ninka bawiła się na urodzinach u koleżanki) zajęło nam 3,5 godziny łącznie ze spływem tratwą. Oprócz trasy okrężnej warto tez wybrać się tą częścią żółtego szlaku, który prowadzi do Wielkiego Wodospadu. Od Ardszpaskiego Jeziora jest też trasa do Skalnego Miasta w Teplicach nad Metuji (żółty szlak), ale myślę, że na to trzeba zarezerwować sobie cały dzień.

A trasa okrężna czyli zielona (wraz z kupnem biletu dostaje się mapkę), prowadzi wzdłuż takich atrakcji jak Dzban, Głowa Cukru, Kochankowie, Wieża Elżbiety, Ząb, Dywany, widok na Starostę i Starościnę (to wszystko są nazwy formacji skalnych), Brama Gotycka – piękne przejście do labiryntu wśród skał (wybudowano ją, podobnie jak wszystkie chodniki, kładki, mostki i schody w 1839 roku) czy Mały Wodospad (od niego zaczyna się żółta trasa prowadząca nad Ardszpaskie jeziorko i dalej do Teplic nad Metuji).

Skalne Miasto  turystycznie zostało odkryte  około roku 1700, kiedy to zaczęli do niego przybywać pierwsi pionierzy turystyki? Do jego większego odkrycia przyczynił się natomiast pożar w roku 1824, kiedy to podczas kilku tygodni spłonęły duże połacie lasów, odsłaniając tym samym skalne labirynty.

A jak będziecie chodzić wśród skał, będzie Wam towarzyszyć delikatny szum wody w strumyku, a także niezliczone ilości mchów i paproci, wśród których można zobaczyć porostnicę wielokwiatową, czy uroczą paprotkę zwyczajną.

Bardzo przyjemny jest też spływ łodzią po Arszpaskim Jeziorze (trwa około 20 minut), choć mnie osobiście przeszkadzały sprośne żarty przewodnika. No, ale takie są czasem uroki turystyki zbiorowej (tratwa zabiera 60 osób i czeka się aż uzbiera się grupa).

My byliśmy w Skalnym Mieście w niedzielę 29 września 2019 roku i były tłumy turystów. Miejscami przejścia się korkowały. Nawet nie umiem sobie wyobrazić co musi się dziać tam latem… Natomiast niezależnie od tych tłumów, naprawdę warto odwiedzić Skalne Miasto i pochodzić wśród tych pięknych ostańców?

Skalne Miasto – gdzie zjeść

Na samym szlaku nie było żadnego miejsca z jedzeniem, dopiero przy zejściu z zielonego szlaku ustawiona była budka z oscypkami, goframi i tego typu przekąskami. Natomiast pełno fast foodów oraz kilka restauracji jest przy samej bramie do Skalnego Miasta. W pobliżu jest też kilka kolejnych restauracji. Nam polecono Kovarova kobyla, ale niestety nie było wolnych miejsc. W poszukiwaniu lokalu dotarliśmy aż do Jedliny Zdrój, gdzie zjedliśmy dobre, ale tłuste i wielkie, polskie dania w  Oberża PRL.

.

 

Spodobał Ci się wpis? Jeżeli masz ochotę wyjechać na wyprawę przez duże “W” i przeżyć przygodę życia zajrzyj na stronę https://mintadventures.com/wyprawy/  Znajdziesz tam wszystkie aktualne, organizowane przeze mnie wyprawy. Głównie na Kaukaz, do krajów południa Afryki i do Laponii. A opinie o tych wyprawach, są publikowane na stronie na Facebook @MINTAdventures