fbpx

Jurapark Krasiejów – miejsce dla miłośników dinozaurów

W gminie Ozimek, niedaleko Opola w kierunku Częstochowy, znajduje się wioska Krasiejów a w niej atrakcja turystyczna – Jurapark Krasiejów. Punkt obowiązkowy dla wszystkich dzieci (i nie tylko), które kochają dinozaury.

Po raz pierwszy byłam tam z Iwem, gdy miał cztery lata i na zawsze zapamiętam to miejsce, bo Iwo się … zgubił. Wszystko się oczywiście dobrze skończyło, ale takie wspomnienie pozostaje z człowiekiem na całe życie.

Zwiedzanie Juraparku najlepiej zacząć od podróży kolejką przez tunel czasu. Liczy on  300 m i pozwala zapoznać się z historią powstania wszechświata w bardzo przystępny sposób. W trakcie jazdy ciuchcią, wyświetlany jest film 3 D (wcześniej pracownicy rozdają specjalne okulary), którego opowieść zaczyna się 700 milionów lat temu od wielkiego wybuchu i powstania galaktyki. Następnie słyszymy opowieśc o procesie formowania się ziemi i księżyca, aż po powstanie atmosfery oraz pierwszych form życia. Po wyjściu z ciuchci zaczyna się ścieżka dydaktyczna – trias i kreda a po drodze dinozaury?Ścieżka ma 1,5 km i po po drodze są zarówno małe, jak i imponujące wielkością gigantyczne dinozaury. Można tez zobaczyć prawdziwe szczątki szkieletu dinozaurów, jakie znaleziono w tym miejscu.  Jak wyczytałam na oficjalnej stronie Juraparku Krasiejów „Pawilon Paleontologiczny w Krasiejowie zabezpiecza największe w Europie skamieniałości triasowych płazów i gadów, które można oglądać przez przeszkloną podłogę. (…) Jest to jedyne muzeum na świecie, które stoi nad czynnym stanowiskiem paleontologicznym. Można zobaczyć tutaj rekonstrukcję szkieletu najstarszego jak dotąd odkrytego pradinozaura Silesaurus opolensis wykonaną przez rzeźbiarkę Martę Szubert”.

A co jeszcze jest do zobaczenia w Juraparku w Krasiejowie?

Byliśmy w Oceanarium, gdzie można zobaczyć prehistoryczne podwodne gady na wielkich ekranach za pomocą okularów 3 D oraz w kinie 5 D, gdzie do obejrzenia, też w specjalnych okularach jest 10-minutowy film o dinozaurach. Nam się bardzo podobały niespodziewane efekty 5D?

Jest też plac zabaw (duży i fajny), sklepy z pamiątkami, w tym roku widzieliśmy też plażę z małym parkiem rozrywki.

Miłośnikom dinozaurów będzie się na pewno podobać, choć muszę przyznać, że gdy Iwo miał 4 lata, spędziliśmy tu cały dzień. Dzisiaj, gdy ma lat 9, był zainteresowany jedynie dinozaurami, oceanarium i kinem. Żadne parki rozrywki i place zabaw już Go nie interesowały za bardzo.

Po drugiej stronie parkingu znajduje się jeszcze Park Nauki i Ewolucji Człowieka, do którego można kupić bilety łączone wraz z Parkiem Krasiejów, ale tym razem nie zdecydowaliśmy się na wizytę (brak czasu).

Za bilety zapłaciłam 110 zł (55 zł ja, Iwo 45 zł). Są też bilety rodzinne, a do 3 lat dzieci nie płacą. Wszystkie szczegóły znajdziecie na https://juraparkkrasiejow.pl/ 

Wszędzie można wjechać wózkiem dziecięcym.

Na miejscu są restauracje z jedzeniem, z tym, że my zawsze się posilamy dobrym obiadem lub kolacją, parę kilometrów za parkiem w stronę Opola (i Wrocławia) w Hotelu Tenis w miejscowości Chrząstawice. Mają tam naprawdę smaczne dania.

 

Spodobał Ci się wpis? Jeżeli masz ochotę wyjechać na wyprawę przez duże “W” i przeżyć przygodę życia zajrzyj na stronę https://mintadventures.com/wyprawy/  Znajdziesz tam wszystkie aktualne, organizowane przeze mnie wyprawy. Głównie na Kaukaz, do krajów południa Afryki i do Laponii. A opinie o tych wyprawach, są publikowane na stronie na Facebook @MINTAdventures